پتک و چکش – خدمات تخریب بتن، کرگیری بتن، برش بتن، کاشت میلگرد و اجاره هیلتی و ابزار

چسب کاشت میلگرد

یکی از بهترین روش های تقویت سازه بتنی و همچنین اصلاح نواقص اجرایی، کاشت میلگرد است.

کاشت میلگرد یک تکنیک تقویتی است که در پروژه‌های ساخت‌وساز برای افزایش مقاومت و پایداری سازه‌های بتنی به کار می‌رود. همچنین برای رفع ایرادات اجرایی یا تغییرات در نقشه‌های سازه‌ای برای اتصال میلگرد به فونداسیون اجرا شده برای جانمایی ستون جدید یا افزودن کنسول به ساختمان استفاده می‌شود. در این تکنیک، سوراخ‌هایی در سطح بتن حفر می‌شود و میلگردهای تقویت‌کننده در این سوراخ‌ها وارد و توسط چسب کاشت که در سوراخ‌ها تزریق شده است، محکم می‌شوند. این میلگردها، استحکام کششی بالایی ایجاد می‌کنند و یکپارچگی ساختاری بتن را بهبود می‌بخشند.

بنابراین می‌توان گفت که کاشت میلگرد با ۲ هدف تقویتی و مقاومتی یا رفع نواقص اجرایی و تغییرات در نقشه‌های سازه‌ای انجام می‌شود.

در این روش از یک چسب مخصوص برای اتصال میلگرد به بتن استفاده می‌شود که به چسب کاشت میلگرد معروف است. این چسب مزایای متعددی نسبت به روش‌های دیگر دارد و می‌تواند یک پیوند قوی و یکنواخت بین میلگرد و بتن ایجاد کند. این چسب طول عمر بالایی دارد و در برابر خوردگی و شرایط آب‌وهوایی مختلف، مقاوم است.

چسب کاشت میلگرد یک چسب دوجزئی است که از رزین و هاردنر با نسبت‌های مختلف تشکیل می‌شود و نسبت رزین آن بیشتر از هاردنر است. رزین بر ۳ پایه پلی‌استر، وینیل استر و اپوکسی در دسترس است. رزین پلی‌استر معمولا برای ساخت چسب‌های غیرسازه‌ای استفاده می‌شود، درحالی‌که رزین‌های وینیل‌استر و اپوکسی برای چسب‌های سازه‌ای به کار می‌روند. این چسب‌های دوجزئی، قبل از استفاده باهم مخلوط می‌شوند تا یک خاصیت چسبندگی فوق‌العاده و پیوندی قوی و بادوام بین میلگردها و بتن ایجاد کنند و با بهبود ظرفیت باربری و جلوگیری از لغزش یا حرکت میلگردها در داخل بتن، یکپارچگی ساختاری بتن را افزایش می‌دهند.

بهترین چسب کاشت میلگرد کدام است؟

در بازار ایران انواعی از چسب‌ها از برندهای مختلف در دسترس هستند که می‌توان به برندهایی چون هیلتی، فیشر، ممو، کالم، ایندکس، زتکس و غیره اشاره کرد. هرکدام از این برندها چسب‌های متنوعی ارائه می‌کنند که بر پایه اپوکسی، سیمانی، وینیل‌استر یا پلی‌استر ساخته شده‌اند. در بین این چسب‌ها، چسب هیلتی RE500 V4، به‌عنوان یکی از بهترین چسب‌های موجود در دنیا برای کاشت میلگرد شناخته می‌شود. این چسب تاییدیه ACI آمریکا و ETA اروپا را دارد و دارای لایف‌تایم ۱۲۰ ساله و تاییدیه حریق و زلزله است.

چسب کاشت میلگرد هیلتی، به‌صورت سوسیج در تیوب‌های ۵۰۰ میلی‌لیتری ارائه می‌شود و دارای نسبت ۳ به ۱ است که بعد از ترکیب رزین و هاردنر، به‌رنگ قرمز درمی‌آید. از این چسب می‌توان برای کاربردهایی چون ژاکت بتنی، ستون، کنسول پله، دال، فونداسیون و دیگر عملیات سازه‌ای استفاده کرد.

سخن پایانی

چسب کاشت میلگرد برای اتصال میلگرد به سازه‌های بتنی استفاده می‌شود و مزایایی چون استحکام و دوام بالا، مقاومت در برابر خوردگی و سهولت استفاده را به‌همراه دارد. این چسب را می‌توان در شرایط مختلف آب‌وهوایی به کار برد و از کارایی آن اطمینان داشت. چسب کاشت میلگرد یک راه‌حل مقرون‌به‌صرفه و مطمئن برای تقویت سازه‌های بتنی است.

سوالات متداول

بهترین چسب کاشت میلگرد در بازار کدام است؟

چسب های کاشت میلگرد باکیفیت باید استاندارد اتحادیه اروپا (ETA)، تأییدیه‌ی حریق و زلزله و همچنین طول عمر حداقل ۵۰ ساله را دارا باشند.

چسب کاشت میلگرد هیلتی RE500 V4 بر پایه رزین اپوکسی با عملکرد فوق العاده خود برای کاشت میلگرد و انکراژهای سنگین تولید گردیده است. چسب کاشت میلگرد هیلتی RE500 V4 تاییده های C1 و C2 و همچنین ETA اروپا را برای حریق و زلزله داراست.

آیا چسب بتن همان چسب کاشت میلگرد است؟

خیر، درست است که گاهی به اشتباه بعضی پیمانکاران چسب کاشت میلگرد را به نام چسب بتن میشناسند ولی باید توجه نمود که چسب بتن برای مصارفی همچون تعمیر، ترمیم و آب بندی بتن استفاده میشود و همچنین یکی از زیر مجموعه های آن چسب های پودری کاشی می‌باشد بنابراین چسب بتن مناسب برای اتصال میلگرد به بتن نیست.

چسب کاشت میلگرد به چه وسیله‌ای تزریق میگردد؟

چسب کاشت میلگرد کارتریجی بوسیله گان (تفنگ) مخصوص تزریق می شود. بعضی از چسب های کاشت میلگرد که دوجزء آن درون یک کارتریج تعبیه گردیده است و به نام چسب کاشت میلگرد تک محوره در بازار موجود می باشد را میتوان با گان های معمولی یا گان آکواریوم نیز تزریق نمود ولی برای استفاده از مابقی چسب های کاشت میلگرد دومحوره باید گان مخصوص به خودش را تهیه کرد.

آیا بدون گان (تفنگ تزریق) می‌توان کاشت میلگرد انجام داد؟

خیر بدون گان یا تفنگی مخصوص امکان تزریق چسب به صورت اصولی درون سوراخ وجود ندارد و چسب سوراخ را بدرستی پر نمیکند، پس توجه داشته باشید برای انجام عملیات کاشت میلگرد باید گان تزریق مخصوص به خودشان را تهیه کنید.